Kard. Müller apeluje o krytyczny dialog

O krytyczne podejście do dokumentu roboczego przyszłego Synodu Biskupów o Amazonii apeluje kard. Gerhard Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina, że tekst ten nie ma nic wspólnego z magisterium papieża. Nie wolno się więc obawiać, że krytykując dokument, atakujemy Ojca Świętego.

Dokument, który będzie przedmiotem obrad synodalnych, jest nie tylko słaby pod względem teologicznym, ale w niektórych miejscach wprowadza wręcz zamieszanie w ważnych kwestiach wiary. Kard. Müller wyjaśnia to szczegółowo w obszernym wywiadzie dla włoskiego portalu Nuova Bussola Quotidiana. Mówi między innymi o panteistycznej wizji Boga i przyrody, krytyce biblijnego antropocentryzmu, błędnym podejściu do inkulturacji, a także wypaczonej wizji sakramentów. Zdaniem niemieckiego purpurata wokół Synodu o Amazonii uaktywniły się środowiska, dla których ma on być pretekstem do wprowadzenia zmian w Kościele.

Od 6 do 27 października w Watykanie odbędzie się zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii, poświęconego temu regionowi, zwanemu zielonymi płucami świata. Jego tematem będzie: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i na rzecz ekologii integralnej”.

Leave a Comment