Łacinnicy na pielgrzymim szlaku

Na Jasną Górę dotarła też XXV Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę. Jest to pielgrzymką środowisk katolickich pozostających pod duchową opieką Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X lub zgromadzeń zakonnych z nim współpracujących.

Pielgrzymka wyruszyła 4 sierpnia z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie i zmierza na Jasną Górę, dokąd przybędzie 14 sierpnia. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Karol Stehlin FSSPX. – Przez 8 lat pracowałem w Afryce, 20 lat w Polsce, a ostatnio 4 lata w Azji a teraz zmierzam do Częstochowy. Nasz Apostolat związany jest z Matką Bożą, dlatego jestem zafascynowany Rycerstwem Niepokalanej i o. Maksymilianem Kolbe. Cieszę się, że jesteśmy tak życzliwie przyjmowani przez mieszkańców diecezji radomskiej. Od wielu lat gości nas ksiądz proboszcz z Fałkowa. Nasza pielgrzymka to nieustanna modlitwa. Codziennie są wykłady i pół godziny milczenia. Stawiamy na duchowość – mówi Radiu Plus Radom ks. Stehlin.

Piotr Szczudłowski z Gdańska jest członkiem trzeciego Zakonu Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. – Codziennie odprawiane są msze święte trydenckie. Są też modlitwy, które odmawiamy po łacinie. Dlatego ta pielgrzymka jest wielkim darem – powiedział pątnik z Gdańska.

Grupa liczy ok. 150 osób. Są pielgrzymi z Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Czech i Niemiec.

Organizatorem pielgrzymki jest Fundacja im. o. Damiana de Veuster. Temat tegorocznej pielgrzymki brzmi: Tajemnica powołania a Najświętsza Maryja Panna.

Bractwo powstało w łonie Kościoła rzymskokatolickiego z inicjatywy Marcela Lefebvre’a. Powołane do życia zostało 1 listopada 1970 przez François Charrière – biskupa Lozanny, Genewy i Fryburga, jako stowarzyszenie życia apostolskiego na prawie diecezjalnym, czyli jako stowarzyszenie kleryckie, którego członkowie żyją wspólnie i według określonych reguł, ale bez ślubów zakonnych.

KAI

Leave a Comment