Niemiec w przebraniu księdza parodiuje Mszę św.

Wczoraj przez Warszawę, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, przeszła „Parada Równości”, przed którą w białym namiocie odprawiono pseudo-mszę, której przewodniczył Szymon Niemiec, były „biskup” niezarejestrowanego i nieistniejącego już w Polsce “Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego”. Zrobił to w ornacie z tęczowymi symbolami, a jeden z jego pomocników na głowie miał durszlak. Po raz pierwszy w historii „Parada Równości” została objęta patronatem Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, Rzecznik Episkopatu wydał wczoraj wieczorem oświadczenie, w którym stwierdza, że „w związku z wydarzeniami, które miały miejsce 8 czerwca w Warszawie trzeba podkreślić, że z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących.”.

W komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik stwierdza, że „wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa”. Dodaje, że „w społeczeństwie, w którym jest szacunek dla każdego, nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących”. Treść komunikatu znajduje się TUTAJ.

Wczorajszy „celebrans” Szymon Niemiec (ur. 1977) jest sodomickim działaczem, pomysłodawcą i wieloletnim współorganizatorem warszawskich tak zwanych Parad Równości. Od 1999 do 2001 roku pracował jako archiwista w wydawnictwie pornograficznym. W latach 2001–2005 pełnił funkcję prezesa zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce. W latach 2002–2005 pełnił funkcję rzecznika prasowego Antyklerykalnej Partii Postępu „Racja”. Był członkiem i sygnatariuszem Unii Lewicy, zasiadał w jej radzie wojewódzkiej na Mazowszu. W maju 2018 zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu.

Od 2008 Niemiec jest członkiem National Lesbian and Gay Journalists Association i prezesem zarządu fundacji Przyjaciele Szymona.

Założycielem wspólnoty religijnej (będącej jedną z mutacji tzw. wolnych Kościołów chrześcijańskich, czyli nieuznawanych przez inne Kościoły tradycji reformowanej) ), był Ernest Ivanovs – pastor Wolnego Kościoła Reformowanego Łotwy, który w roku 2001 w Warszawie powołał Misję Wolnego Kościoła Reformowanego w Polsce, Szymonem Niemcem jako jej liderem.

Od 1 stycznia 2006 na drodze głosowania wiernych tzw. Wolnego Kościoła Reformowanego w Polsce Szymon Niemiec został jego diakonem. 18 kwietnia 2010 w Seattle otrzymał święcenia prezbiteratu od Biskupa Paula Davida C. Stronga z Christian United Church. Warto zauważyć, że Kościół ten nie posiada sukcesji apostolskiej, w związku z tym nie były to sakramentalne święcenia kapłańskie, lecz tylko przyznanie funkcji. W listopadzie 2008 jego grupa, składająca się z kilkunastu członków, została afiliowana do międzynarodowego Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego. 21 kwietnia 2012 w Warszawie na Konferencji Generalnej jednogłośnie w tajnym głosowaniu został wybrany „biskupem” tego Kościoła. 25 sierpnia 2012 w Portsmouth został ordynowany na biskupa (ale nie w sensie otrzymania święceń) przez Arcybiskupa Metropolitę Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego Terry’ego Flynna. Kościół ten nie jest uznawany przez Światową Radę Kościołów (skupiającą Kościoły protestanckie oraz prawosławne), ani przez Polską Radę Ekumeniczną.

W Polsce wspólnota prowadzana przez Szymona Niemca była niezarejestrowaną, kilkunastoosobową grupa wyznaniową, znaną z udzielania błogosławieństwa parom gejowskim i lesbijskim. W lutym 2019 Kościół ten, na skutek wystąpienia zeń innych „kapłanów” oraz odmowy państwowej rejestracji, ogłosił swoją likwidację. Od tego momentu Szymon Niemiec działa samodzielnie, ogłaszając się duchownym nie należącym do żadnej grupy wyznaniowej.

Leave a Comment