Świętowaliśmy

Uroczysta defilada „Wierni Polsce” była głównym punktem centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Stanisław Karczewski oraz premier Mateusz Morawiecki z ministrami. Parlament reprezentowali ponadto wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i parlamentarzyści. W obchodach wziął też udział Szef Kancelarii Sejmu, minister Agnieszka Kaczmarska.

Defiladę poprzedziła uroczystość z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, podczas której prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje pięciu oficerom Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski. Na stopień generała dywizji zostali mianowani gen. bryg. Sławomir Kowalski – dowódca Centrum Operacji Lądowych – dowódca Komponentu Lądowego oraz gen. bryg. Krzysztof Radomski, dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej. Na pierwszy stopień generalski – generała brygady – zostali mianowani pułkownicy Artur Jakubczyk – zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i Krzysztof Walczak – dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Na stopień kontradmirała został mianowany dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Piotr Nieć.

Marszałek Elżbieta Witek reprezentowała Sejm również wchodząc w skład delegacji pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy, która złożyła wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, który od lat jest jednym z symboli stolicy Śląska.

„Jestem państwu bardzo wdzięczny za to, że trwacie państwo wiernie przy Rzeczpospolitej i chcę was zapewnić o tym, że Rzeczpospolita o was nie zapomni”- powiedział prezydent Andrzej Duda do żołnierzy w przemówieniu przed defiladą.- Kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz- dodał prezydent nawiązując w ten sposób do uczestników powstań śląskich. Zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował również sojusznikom za to, że odpowiedzialnie przyjmują na siebie obowiązek strzeżenia pewności art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. -Obecność ta jest dowodem, że państwa NATO swoje zobowiązania traktują poważnie. My także traktujemy swoje zobowiązania poważnie i możemy je wypełniać właśnie dzięki naszym żołnierzom – zaznaczył Andrzej Duda.

Z kolei minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił fakt, że po raz pierwszy w historii państwowa defilada z okazji święta WP odbywa się w Katowicach. -Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę patriotyzmu i oddania, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy – powiedział szef resortu obrony.

-Defiladą w Katowicach pokazujemy jedność Polski- powiedział premier Mateusz Morawiecki. “Hart ducha naszych żołnierzy pokazał jak Polscy cenią wolność, jak cenią niepodległość. To nasze umiłowanie wolności, sprzeciw przeciw tyranii, nasze umiłowanie praworządności i demokracji wpłynęło na losy świata” – ocenił premier w mowie skierowanej do świętującego Wojska Polskiego. Również on zaakcentował znaczenie powstań śląskich w odzyskiwaniu niepodległości. -Dziś strzegące granic kraju i służące na misjach zagranicznych wojsko polskie idzie w ślady powstańców śląskich- powiedział Prezes Rady Ministrów.

Defilada z okazji święta WP, obserwowana na żywo przez około 200 tys. osób, którą zorganizowano w tym roku w stolicy Śląska z racji przypadającej setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego – jednego z trzech powstańczych zrywów, doprowadzających w 1922 r. do włączenia do Polski części Górnego Śląska, znacząco przekroczyła przewidywaną frekwencję. Składała się z trzech głównych części – defilady pieszej, pojazdów i statków powietrznych.

Katowickimi ulicami przemaszerowało 2,6 tys. żołnierzy, następnie obserwować można było przejazd czołgów, w tym transporterów Rosomak i samobieżnych moździerzy Rak, armatohaubic Krab i Dana, wyrzutni rakiet Langusta, a także wozów dowodzenia, pojazdów saperskich, zestawów przeciwlotniczych i innych samochodów Wojska Polskiego. Natomiast na niebie zaprezentował się zespół “Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerowali też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Po uroczystej defiladzie do prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka zwróciła się ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która reprezentowała naszego amerykańskiego sojusznika w obchodach. -To zaszczyt, że mogłam wziąć udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego – napisała przedstawicielka amerykańskiej administracji. -Ramię w ramię z Polakami maszerowali amerykańscy żołnierze, były przejeżdżały też pojazdy i F-15. Silniejsi razem! – napisała ambsador Mosbacher, podkreślając w mediach społecznościowych radość z uczestnictwa w katowickiej defiladzie.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny w katowickim kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza. W mszy wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W nawiązaniu do uroczystego święta w stolicy Górnego Śląska warto przypomnieć, że Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale sejmowej: “Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała. Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym”.

Dzień 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie przypada 15. sierpnia. Bitwa Warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Leave a Comment