Czytajmy książki!

Władze powiatu nowodworskiego zachęcają, aby w czasie trwania epidemii, nie rezygnować z czytania. 

Na propagowanie czytelnictwa zdecydowano się w dość niekonwencjonalny sposób. Na stronie powiatu możemy przeczytać: 

Zamknięcie bibliotek to dla książkoholików trudny czas.
Na terenie powiatu nowodworskiego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim dla mieszkańców gminy Nowy Dwór Mazowiecki uruchomiła usługę “Książka z dostawą do domu”, która polega na dostarczeniu przez kuriera do 10 wybranych tytułów prosto pod drzwi naszego mieszkania. Dostawa odbywała się będzie w godzinach popołudniowych. Wystarczy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z główną siedzibą na ul. Paderewskiego 22 (tel. 22 775-23-11, mail: biblioteka@nowydwormaz.pl) lub z odpowiednią filią biblioteki: Filia nr 1 w Modlinie Starym (tel. 22 713 01 01, mail: modlin@biblioteka.nowydwormaz.pl), Filia nr 2 Osiedle Młodych (tel. 22 775 25 57, mail: osiedle@biblioteka.nowydwormaz.pl), Filia nr 3 Modlin Twierdza (tel. 516-485-008, mail: twierdza@biblioteka.nowydwormaz.pl).

Biblioteka w Czosnowie udostępnia swoje zbiory poprzez katalog on-line www.katalog.biblioteka.czosnow.pl, telefonicznie (w godz.11-18) pod numerem 22 785 06 37 lub mailowo: biblioteka@czosnow.pl. Bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę. Wypożyczone ksiązki są rejestrowane na koncie użytkownika i przygotowywane przez bibliotekarza. O umówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty.

Biblioteka w Pomiechówku proponuje książki on-line – darmowe ebooki, audiobooki w tym lektury, eprasę oraz płatne pozycje na portalu www.publio.pl.Korzystanie z zasobów wymaga założenia konta i LOGOWANIA w serwisie, dlatego jeśli nie macie ochoty na logowanie, serdecznie polecamy Wam stronę internetową www.wolnelektury oraz www.lektury.gov.pl. W sprawach pilnych bibliotekarze proszą o kontakt telefoniczny 22 785 46 97 lub mailowy biblioteka.pomiechowek@gmail.com.

Czytajmy! Czyli kilka powodów, dla których warto czytać.
Otóż dla mózgu nie ma znaczenia czy przeżywamy coś w rzeczywistości, czy tylko o tym przeżyciu czytamy/słuchamy opowieści. Czytanie zmienia nasz umysł tak samo jak przeżywanie doświadczenia. Dzięki książkom i opowieściom pokonujemy przestrzeń i czas. Powieści mają moc pobudzania myśli i uczuć, przez co ich czytanie jest dla mózgu realnym doświadczeniem. Konsekwencje tego są niebagatelne – możemy uczuć się na cudzych błędach, nasz mózg może „powędrować” w miejsca, w których nas nigdy nie będzie. Jesteśmy w stanie doświadczyć całej palety emocji, nie narażając przy tym zdrowia i życia. Czytanie to niesamowita okazja nauki, w zasadzie bez negatywnych konsekwencji. Możemy żyć życiem innych ludzi, podbijać świat, przekraczać granice stawiane przez czas – spotykać ludzi, którzy żyli 100 czy 500 lat przed nami. Możliwości, jakie stawia przed nami słowo pisane i odkryta, fantastyczna zdolność naszego mózgu, są praktycznie nieograniczone.

Jest to jeden z argumentów, dlaczego warto czytać. Kolejny to fakt, że codzienne czytanie zwiększa objętość istoty białej w obszarze odpowiedzialnym za język. Zatem słuchanie opowieści lub czytanie książek może w znacznym stopniu usprawnić działanie naszego mózgu.

Oczywiście w największym stopniu dotyczy to również naszych dzieci, których mózgi nie bez powodu porównujemy czasem do chłonących wszystko gąbek. Obok stymulowania do rozwoju i nauki, czytanie dzieciom niesie za sobą wiele korzyści

Leave a Comment