Dzwony zabiją, flagi zostaną opuszczone

Biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do kapłanów, aby w dniu oficjalnej inauguracji meczetu w Hagii Sophii w Stambule (Turcja), czyli w piątek 24 lipca, we wszystkich kościołach diecezji zabiły dzwony na znak żałoby, a kościelne flagi zostały opuszczone do połowy masztów. Podobną inicjatywę podjęto również w Stanach Zjednoczonych, gdzie tamtejszy episkopat zaapelował, by piątek stał się dniem żałobnej modlitwy.

 

Ordynariusz diecezji płockiej podkreślił m.in., że przemianowaniem na meczet historycznej chrześcijańskiej świątyni zasmucony jest papież Franciszek, a biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili 24 lipca “ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagię Sophię”, wzywając wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony i do obniżenia flag do połowy masztów.

 

Dlatego też biskup płocki zaapelował do kapłanów tej diecezji.

 

„Proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15.00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi – maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała, tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów”, napisał bp Libera.

 

Podobną inicjatywę podjęto w Stanach Zjednoczonych. Episkopat USA przyłączył się do pomysłu amerykańskich diecezji Greckiego Kościoła Prawosławnego, które zaapelowały, by 24 lipca modlić się w intencji Hagia Sophia, aby „ponownie stała się ona miejscem modlitwy i refleksji dla wszystkich narodów”.

 

KAI

Read more: https://www.pch24.pl/dzwony-zabija–flagi-zostana-opuszczone–bp-libera-wzywa-do-zaloby-za-utrate-hagii-sophii,77398,i.html?fbclid=IwAR0G1CWujpbvHwW6lyIcShRgy6Tj3OmSItNXXAWs4OmqoHJvIl5uUa9F5XY#ixzz6T3AAv94s

Leave a Comment