Konferencja prasowa ministra edukacji

Rozwijanie platformy epodreczniki.pl, szybki internet w szkołach, doposażenie szkół w sprzęt dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli – między innymi o tych działaniach rządu mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

– Chociaż zamierzamy powrócić do stacjonarnego nauczania od 1 września i przytłaczająca większość szkół może dziś wrócić do stacjonarnego uczenia, to zdajemy sobie sprawę, że warto wykorzystać pewne elementy kształcenia na odległość także w tym stacjonarnym uczeniu – powiedział minister edukacji.

Minister Edukacji Narodowej poinformował, że stale rozwijana jest Zintegrowana Platforma Edukacyjna epodreczniki.pl. Wskazał, że materiały elektroniczne mogą być wzbogaceniem tradycyjnej nauki. Szef MEN zapowiedział również, że będą dodatkowe pieniądze na zakup około 40 tys. tabletów dla szkół.

Przypomniał, że na platformie epodreczniki.pl udostępnionych jest obecnie ponad 7 tys. aktywnych materiałów, a niektóre z nich mają już kilkaset tysięcy odsłon. Przekazał, że z poziomu platformy będzie można prowadzić zajęcia z wykorzystaniem kamerki wideo.

Minister edukacji podkreślił, że obecnie ponad 14 tys. szkół jest podłączonych do szybkiego internetu. W sumie prawie 20 tys. szkół zgłosiło chęć przystąpienia do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Przypomnijmy, że dla porównania w 2016 roku tylko 3 477 z 19 592 polskich szkół miało dostęp do szerokopasmowego internetu powyżej 100 Mb/s.

Szef resortu edukacji poinformował też, że przeznaczone zostaną dodatkowe środki (50 mln zł) na szkolenia dla nauczycieli z technik i metod nauki zdalnej.

– Trwa w tej chwili przygotowanie naboru do tego konkursu, tak, aby nie tylko nauczyciele, ale także doradcy metodyczni, nauczyciele bibliotekarze byli przygotowani do kształcenia na odległość, do pracy z wirtualnymi narzędziami – powiedział minister edukacji.

Jednocześnie trwa program „Lekcja: Enter”, w ramach którego przeszkolonych zostanie w sumie 75 tys. nauczycieli. Na ten cel przeznaczono blisko 50 mln zł.

Podczas konferencji minister edukacji poinformował, że po dodatkowych dyskusjach z głównym inspektorem sanitarnym nie będzie obowiązku noszenia maseczek w szkołach. Decyzje w tej sprawie będzie mógł podjąć dyrektor szkoły w zależności od konkretnej sytuacji w szkole.

Leave a Comment