Nie będzie podwyżek podatków, będą obniżki

Gmina Zakroczym (mazowieckie) nie planuje wzrostu podatków w przyszłym, 2021 roku, choć możliwości takie daje samorządom rozporządzenie Ministra Finansów. Co więcej, burmistrz Artur Ciecierski zapowiada ich… obniżkę.

Jeśli zapowiedzi burmistrza znajdą odzwierciedlenie w przyszłorocznej rzeczywistości, w Zakroczymiu nie będzie na razie podwyżek podatków dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Podatki, takie jak np. podatek rolny, od nieruchomości, od budowli, czy od środków transportowych są dochodami własnymi gminy. Rady gmin ustalają ich wysokość na podstawie decyzji Ministra Finansów. W Zakroczymiu te podatki mają nawet zmaleć do minimum. Burmistrz, poproszony o uzasadnienie, mówi: – Obecnie mamy wysokie stawki za podatki od środków transportowych. Dochód roczny z tego tytułu nie jest duży. Może kilkadziesiąt tysięcy złotych. Posłuchałem rekomendacji współpracowników, a także przedsiębiorców. Jeśli ustalimy stawki na poziomie absolutnie minimalnym, to z obecnego dochodu wiele nie stracimy, a może to być impuls dla firm do tego, aby rejestrować swoje auta u nas. Czasami mniejsze stawki mogą znaczyć większy dochód.

Leave a Comment