W sobotę 12 września 2020 r. biskup Bernard Fellay z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX) z poświęcił kościół w miejscowości Pstruží na Morawach, w północno-wschodniej części Czech, w powiecie Frydek-Mistek, 30 km od polskiej granicy.

Kościół Pstruží został zbudowany przez Bractwo św. Piusa X. Jest poświęcony św. Barbarze. W ceremonii konsekracji uczestniczyło 80 wiernych. Następnego dnia biskup Fellay udzielił bierzmowania 23 osobom na oczach setki wiernych z całychCzech.

Apostolat w Czechach odbywa się w kraju głęboko zdechrystianizowanym przez komunizm, choć zaczęła się ona od 1918 r. w nowopowstałej, masońskiej Republice Czeskiej. W ten sposób Czechy mają opinię najbardziej ateistycznego kraju w Europie, jeśli nie na świecie. W spisie powszechnym z 2001 roku tylko trzydzieści dwa procent Czechów zgłosiło wyznanie. Połowa populacji twierdzi, że nie wierzy w Boga. W regionie Most, w północno-zachodniej części kraju, ateizm dociera do 80% populacji. W 2011 roku dziesięć procent populacji ogłosiło się katolikami, czyli około miliona ludzi.

Pozostaje modlić się za ten kraj i za kapłanów, którzy tam pracują, aby zwrócić go naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi.

Na podstawie: https://fsspx.news/fr/news-events/news/une-nouvelle-eglise-consacree-a-pstruzi-60293?f

foto: FSSPX.news