Wrócili do domu

85 repatriantów z Kazachstanu wróciło do ojczyzny. Późnym popołudniem na poznańskiej Ławicy wylądował samolot, który przywiózł ich do kraju. Tu mogą liczyć na pomoc i wsparcie na początku nowego etapu swojego życia.
Specjalny samolot Polskich Linii Lotniczych Lot wylądował na Ławicy dokładnie o godzinie 18:20. Rejs był możliwy dzięki współpracy przewoźnika oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rząd podjął starania i, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, tak duża grupa naszych rodaków mogła szybko i bezpiecznie dotrzeć do Polski

– powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Z Kazachstanu przybyło 85 repatriantów, którzy pozostaną w Polsce na stałe. 55 z nich trafi do ośrodka adaptacyjnego w Środzie Wielkopolsce, natomiast pozostali – do gmin, na których zaproszenie przyjechali.

W imieniu całej społeczności i repatriantów, bardzo serdecznie dziękujemy. Nie możemy oddać słowami uczuć, które przepełniają nas dzisiaj, ale na pewno najważniejsze z nich to radość. Nareszcie jesteśmy w ojczyźnie. To także podtrzymywanie nadziei tych, którzy jeszcze są w Kazachstanie i też czekają na repatriację

– podkreśla jeden z przybyłych, Aleksander Suchowiecki.

Repatrianci z Kazachstanu otrzymają pomoc od rządu. W jej skład wchodzi m.in. zasiłek adaptacyjny, który pozwoli im na utrzymanie w Polsce, a także zasiłek szkolny.

źródło: TVP

Leave a Comment