Brudna gra Turcji

W MSZ Ukrainy przekazano w poniedziałek ambasadorowi Turcji notę, w której wyrażono zaniepokojenie w związku z przepłynięciem przez Cieśninę Bosfor rosyjskiego statku z rakietowymi systemami przeciwlotniczymi S-300PMU-2. Wezwano stronę turecką do złożenia wyjaśnień.

W poniedziałek do MSZ w Kijowie zaproszono ambasadora Turcji w tym kraju Yagmura Ahmeta Guldere – czytamy w komunikacie resortu. Strona ukraińska wyraziła zaniepokojenie informacjami o przetransportowaniu przez zafrachtowany przez rosyjskie ministerstwo obrony statek Sparta II zestawów rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300PMU-2. Jednostka płynęła z Syrii do Rosji przez Cieśninę Bosfor.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki zwrócił się do strony tureckiej o udzielenie oficjalnych informacji m.in. na temat ładunku, który był transportowany statkiem Sparta II.

Toczycki wyraził nadzieję, że strona turecka będzie przestrzegać swojej decyzji z 28 lutego br. w sprawie zamknięcia czarnomorskich cieśnin dla rosyjskich jednostek wojskowych podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej.(PAP)

Leave a Comment