Drzewo genealogiczne. Jak zacząć?

Moda na budowanie drzew genealogicznych, która wybuchła pod koniec XX wieku, trwa nadal. Wiele osób stara się dokumentować historię swojej rodziny i szukać przodków. Na stronach Polskiej Genealogii znajdziesz poradnik, jak zabrać się do pracy, aby przyniosła dobre rezultaty.
Pierwsze kroki przy budowie drzewa:
1. Na dużym arkuszu papieru naszkicuj swoje drzewo genealogiczne.
Dzięki temu zorientujesz się, jakie dane na temat rodziny już posiadasz, a czego musisz zacząć szukać. To jest pierwszy, podstawowy i obowiązkowy etap poszukiwań genealogicznych.

2. Jeżeli Twoje drzewo genealogiczne, szczególnie w początkowym okresie, nie jest zbyt rozbudowane, każdej osobie, jaka na nim występuje, przypisz konkretny numer. Następnie w dużym skoroszycie załóż osobną kartę dla każdej osoby występującej na drzewie pod przypisanym jej numerem. Zapisuj tam każdą potrzebną informację. Nie ufaj swej pamięci. Wraz z biegiem czasu i przybywaniem liczby osób przekonasz się, że to, co wdawało się oczywiste, zostało zapomniane. Najważniejsze z informacji to dane na temat daty i miejsca urodzenia, ślubu oraz zgonu.

3. Zebrane w ten sposób dane warto dodać do swojego drzewa na Genealogii Polskiej. Nie czekaj aż będzie to duże drzewo. Nasza pamięć jest ulotna a do zapisanych informacji zawsze można swobodnie powrócić. Ponadto pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą, która buduje swoje drzewo. Do Administratorów Serwisu Genealogia Polska każdego dnia docierają prośby o kontakt z twórcą drzewa. Autorzy tych listów pragną uzupełnić opublikowane na tym drzewie informacje. W ten sposób Twoje drzewo będzie się rozrastać ‘samo’, bez Twojego wysiłku. Wystarczy zarejestrować się na Genealogii Polskiej sumiennie wypełniając formularz rejestracyjny Na zatwierdzenie wniosku czeka się do trzech dni. Następnie można skorzystać z filmów instruktażowych zobaczysz, jak dodać pierwsze osoby.

4. Zbierz informacje od krewnych. Bardzo często jest to zadanie skrajnie trudne. Z różnych powodów zwykle napotkasz na opór i brak zrozumienia. Ten etap poszukiwań będzie bardzo podobny do mozolnego śledztwa policyjnego. Każda informacja, skrawek dokumentu czy nawet plotka mogą naprowadzić Cię na nowy trop, który musisz sumiennie zweryfikować. Każdą zdobytą informację zapisuj.
5. Wyszukaj lub zdobądź rodzinne dokumenty. Skup się szczególnie na metrykach (urodzeń, ślubów, zgonów), aktach własności, legitymacjach, dowodach osobistych, paszportach, świadectwach szkolnych a nawet listach czy pamiętnikach. Naturalnie najlepsze będą oryginały, ale nie zawsze jest to możliwe. Wówczas zrób dobrej jakości skan i wydrukuj go. Taki wydruk dołącz do karty osobowej w twoim genealogicznym skoroszycie. Kilkaset tysięcy dokumentów znajdziesz też na stronach Genealogii Polskiej. Przeszukaj naszą bazę dokumentów.

6. Przeszukaj bazę danych personalnych Być może Twoi krewni już tam są.

7. Wybierz się na cmentarze. Tablice nagrobne to kopalnia wiedzy Spisz dane, zrób zdjęcia. Zdjęcia wydrukuj, a cyfrowe kopie załącz do swego wirtualnego drzewa na Genealogii Polskiej. Jeżeli nie wiesz, gdzie spoczywają Twoi krewni lub ten cmentarz jest daleko, przeszukaj naszą bazę nagrobków.

8. Bądź aktywny w internecie, szczególnie na forach dyskusyjnych i facebook-u. Na naszej bacebookowej grupie często publikujemy przydatne informacje i porady.

9. Często aktualizuj informacje na swoim drzewie. To pomoże innym, którzy trafią na te dane. Publikuj zdjęcia rodzinne, także z przeróżnych uroczystości. Zazwyczaj biorą w nich udział dalsi krewni. W ten sposób poszerzamy krąg zainteresowanych.

10. Nie publikuj informacji wstydliwych lub kompromitujących dotyczących osób żyjących.

Pierwsze kroki postawić na Genealogii Polskiej.

Leave a Comment