Skąd Twój Ród?

W Zakroczymiu na Mazowszu zakończył się 10 czerwca nietypowy konkurs, jaki dla dzieci tamtejszych szkół zorganizowały władze gminne, redakcja miejscowego Tygodnika Nowodworskiego i Serwis Genealogia Polska. Konkurs nietypowy nie tyle z powodu jego tematyki, co raczej liczby uczestników. Wzięło w nim udział aż 58 uczniów z trzech miejscowych szkół. Na adres organizatorów wpłynęły literackie opracowania historii rodzinnych, ale także drzewa genealogiczne wykonane przeróżną techniką. Większość z nich zawierała rozległą wiedzę o przeszłych pokoleniach.

Jak podaje  serwis Genealogia Polska (www.genealogiapolska.pl),  trzy główne nagrody i aż dziewięć wyróżnień przyznano w zakończonej właśnie zakroczymskiej edycji konkursu genealogicznego „Skąd Twój Ród?”. 10 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury dyplomy i nagrody odebrało aż pięćdziesięcioro ośmioro dzieci ze szkół całej Gminy.

Nagrodę główną, w tym nowoczesny aparat fotograficzny, odebrała uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Wojszczycach, Wiktoria Świderska. Drugie miejsce przypadło Martynie Burczyńskiej z V kl. Szkoły w Emolinku. Najmłodsza, Zuzanna Borowska z IV kl. zakroczymskiego Zespołu Szkół odebrała dyplom za III miejsce. Zarówno II, jak i III miejsce zostały także nagrodzone tabletami.

Wśród prac wyróżnionych znalazły się drzewa genealogiczne lub opracowania literackie dziewięciorga uczniów: Wiktorii Kowalewskiej, Julity Gruszki, Oliwii Sobczyńskiej (w obu kategoriach), Marka Gorzkowskiego, Jakuba Podgórskiego, Zuzanny Ziemkiewicz, Katriny Alberino i Natalii Zalewskiej.

Jak powiedziała na rozpoczęciu uroczystości Agata Januszewska, zastępca burmistrza Zakroczymia, tak wielki udział dzieci w trudnym dla nich konkursie jest pewnym zaskoczeniem, ale i powodem do dumy. Zachęcała jednocześnie do dalszego zgłębiania dziejów rodzinnych. Z kolei Ewa Gruszka, przemawiająca w imieniu Redakcji Tygodnika Nowodworskiego, jak i portalu Genealogia Polska podkreśliła niezwykłą trudność w ocenie nadesłanych prac. W każdą z nich jej Autor włożył wiele wysiłku, pomysłowości i poświęconego czasu.

Właśnie fakt, iż ogromna większość prac była na porównywalnym poziomie, organizatorzy, czyli Urząd Miejski w Zakroczymiu, Redakcja Tygodnika Nowodworskiego i kierownictwo Serwisu Genealogia Polska zdecydowali, iż własne strony genealogiczne na indywidualnych subdomenach portalu otrzymają Autorzy każdej z prac. Specjalne podziękowania skierowano także do tych, bez których konkurs trudno byłoby przeprowadzić, a wiec opiekujących się uczniami nauczycieli, kierownictwa GOK w Zakroczymiu i p. Adriana Wiśniewskiego z zakroczymskiego Urzędu Miejskiego

Zwycięskie i wyróżnione opracowania będą publikowane na naszych łamach, zaś wszystkie prace znajdą się wkrótce na stronach Genealogii Polskiej (www.genealogiapolska.pl)

Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję konkursu na przyszły rok szkolny.

Leave a Comment