O naszych dziejach za oceanem

O naszych dziejach za oceanem

W ukazującym się w niemal milionowym nakładzie niedzielnym wydaniu “Chicago Tribune”, jednej z pięciu największych gazet w USA, która w tym roku obchodzi swoje 175-lecie, ukazał się dodatek na temat historii Polski, przygotowany przez autorów portalu Wszystko co Najważniejsze. Zawiera teksty premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Piotra Glińskiego, prezesa IPN Karola Nawrockiego i sekretarza stanu w KPRM Jana Dziedziczaka. Ta konserwatywna gazeta od samego początku związana jest z zamieszkiwanym przez…

przeczytaj...

Polska została sama

Polska została sama

Przez to, że we wrześniu 1939 r. Polska została sama, historia potoczyła się nie tylko tragicznie dla Polski, ale i dla Europy i świata. Wolnemu światu w 1939 r. zabrakło odwagi – mówił w Studio PAP szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. “Przez to, że we wrześniu 1939 r. Polska została sama, historia potoczyła się nie tylko tragicznie dla Polski, ale i dla Europy i świata. Wolnemu światu w 1939…

przeczytaj...

We wtorek, 30 sierpnia br. w budynku Instytutu Europejskiego w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości członkom Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989 nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Zasłużeni działacze odebrali wyjątkowe odznaczenia z rąk szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Józefa Kasprzyka. Ceremonia wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości rozpoczęła się o godz. 10.00, a po jej zakończeniu minister Kasprzyk wygłosił okolicznościowe przemówienie. Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989…

przeczytaj...

Konflikty

Konflikty

Aspekty konfliktu Konflikty w społeczności ludzkiej są nieuniknione i tak stare jak ludzkość. Wedle licznych teorii są też potrzebne do dynamicznego rozwoju społeczeństw. Faktem jest, iż nie zawsze są one rozwiązywalne, jednak człowiek zmuszony jest do poszukiwania niezbędnego rozwiązania. Istnieje wiele definicji konfliktu. Można jednak powiedzieć, iż pojawia się on wówczas, gdy dwie lub więcej osób lub grup wzajemnie od siebie zależnych spostrzega niemożliwe do pogodzenia różnice interesów, niemożność realizacji ważnych potrzeb albo wartości oraz…

przeczytaj...

Wołyń: To ludzie ludziom zgotowali ten los…

Wołyń: To ludzie ludziom zgotowali ten los…

W latach 1943-1945 ukraińskie organizacje OUN i UPA zamordowały przeszło 100 tysięcy Polaków, niezależnie od płci i wieku. Na lipiec 1943 roku przypada kulminacja tego bezwzględnego, bestialskiego mordu. Organizacje OUN i UPA Aby zrozumieć jak doszło do ludobójstwa na Wołyniu, trzeba zacząć od początku. Czyli powstania organizacji OUN i UPA. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) została utworzona w 1929 roku w Wiedniu. Jak mówili sami twórcy, jej celem było utworzenie niepodległego państwa ukraińskiego, na ziemiach uznawanych…

przeczytaj...

Skąd Twój Ród?

Skąd Twój Ród?

W Zakroczymiu na Mazowszu zakończył się 10 czerwca nietypowy konkurs, jaki dla dzieci tamtejszych szkół zorganizowały władze gminne, redakcja miejscowego Tygodnika Nowodworskiego i Serwis Genealogia Polska. Konkurs nietypowy nie tyle z powodu jego tematyki, co raczej liczby uczestników. Wzięło w nim udział aż 58 uczniów z trzech miejscowych szkół. Na adres organizatorów wpłynęły literackie opracowania historii rodzinnych, ale także drzewa genealogiczne wykonane przeróżną techniką. Większość z nich zawierała rozległą wiedzę o przeszłych pokoleniach. Jak podaje…

przeczytaj...

Pamiętali o męczennikach Fortu III Pomiechówek

Pamiętali o męczennikach Fortu III Pomiechówek

Fundacja Fort III Pomiechówek poinformowała o “chryzantemowej akcji”, która miała miejsce 14 listopada na forcie III. Na stronie fundacji czytamy: “Wspaniała, spontaniczna akcja i smutny zazwyczaj cmentarz na Forcie III w Pomiechówku zapełnił się kolorami. W akcji udział wzięli: druhowie z OSP RW Modlin Twierdza, przedstawiciele Stowarzyszenia Lotników RP, pani Angelika Sosińska i nasz Piotr Oleńczak. Kwiaty pochodziły z Gospodarstwa Ogrodniczego na Wzgórzu (Idzikowice koło Sochocina) państwa Danuty i Andrzeja Włodarskich, którzy osobiście uczestniczyli w…

przeczytaj...

Zapomniane bohaterki

Zapomniane bohaterki

W ramach kampanii Wojewody Mazowieckiego „Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej” przedstawiamy drugi z trzech artykułów o Bitwie Warszawskiej: „Zapomniane bohaterki – kobiety 1920r.”. Na mocy dekretu z 28 listopada 1918 roku, podpisanego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, kobiety w Polsce otrzymały prawa wyborcze. Piłsudski otaczał się silnymi kobietami – działaczkami, bojowniczkami – stąd zapewne miał szacunek do ich poczynań. Prawne upodmiotowienie kobiet było krokiem milowym, wskazywało na ich ważną rolę w społeczeństwie i czyniło w…

przeczytaj...

Sala Pawła Sulatyckiego

Sala Pawła Sulatyckiego

Minister Halina Szymańska reprezentowała Prezydenta Andrzeja Dudę podczas uroczystości otwarcia sali historycznych prezentacji im. kpt. ż.w. inż. Zbigniewa Sulatyckiego w Głównej Bibliotece Lekarskiej. W trakcie spotkania kapitan został odznaczony Medalem „Pro Bono Poloniae” przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka. W drugiej części uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu Belwederu, Szef KPRP wręczyła w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe członkom i przyjaciołom Konwentu Morskiego zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu,…

przeczytaj...

Konferencja prasowa ministra edukacji

Konferencja prasowa ministra edukacji

Rozwijanie platformy epodreczniki.pl, szybki internet w szkołach, doposażenie szkół w sprzęt dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli – między innymi o tych działaniach rządu mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. – Chociaż zamierzamy powrócić do stacjonarnego nauczania od 1 września i przytłaczająca większość szkół może dziś wrócić do stacjonarnego uczenia, to zdajemy sobie sprawę, że warto wykorzystać pewne elementy kształcenia na odległość także w tym stacjonarnym uczeniu – powiedział minister edukacji….

przeczytaj...
1 2 3 7